top of page

História plemena

americká

História Americkej akity sa na začiatku prelína s históriou Akita Inu. 

   Od roku 1603 v regióne Akita, Akita Matagi ( stredne veľké psy používané na lov medveďov) boli používané ako bojové psy. Od roku 1868 Akita Matagi bola krížená s plemenami Tosa a Mastif, v dôsledku čoho sa mohutnosť a veľkosť akít zvýšila ale stratili typický špicovitý výraz aj vlastnosti. 
   V roku 1908 boli psie zápasy zakázané, avšak Akity boli zacované ako veľké Japonské plemeno. Výsledkom čoho bolo označených 9 predstaviteľov Akít za národný poklad v roku 1931. 
   Počas II. Svetovej vojny (1939-1945) bolo bežné využitie psov ako zdroj kožušiny pre vojenské odevy. Polícia nariadila odchyt a konfiškáciu všetkých psov okrem Nemeckého ovčiaka na použitie pre vojenské účely. Niektorí chovatelia s snažili obísť tento príkaz krížením Akít s Nemeckými ovčiakmi. Po skončení II. Svetovej vojny počet Akít rapídne klesol a existovali tri typy Akít: 

  1. Matagi Akita

  2. Bojová Akita

  3. Ovčiarská Akita

čo spôsobilo veľmi zmetenú situáciu v plemene.
   Počas procesu obnovenia "čistého" plemena po vojne, Kongo - go z línie Dewa zažil dočasnú ale obrovskú popularitu. Mnoho Akít z Dewa línie, ktoré prejavovali znaky mastifov a nemeckých ovčiakov boli privezený  do USA členmi ozbrojených síl. Akity z línie Dewa boli veľmi inteligentné a schopné sa prispôsobiť rôznemu prostrediu, čím očarili chovateľa v Spojených štátoch. línia sa rozvíjala vzrastajúcim počtom chovateľov a zaznamenala veľký vzostup popularity.
   Akita Club America bol založený v roku 1956 a American Kennel Club (AKC) uznal toto plemeno (zápis do plemennej knihy a možnosť účasti na výstavách) v októbri 1972. Avšak v tom čase AKC a JKC (Japan Kennel Club) nemali medzi sebou žiadne recipročné dohody pre uznávanie rodokmeňov navzájom, dvere na import novej krvi z Japonska ostali zatvorené. 
   V dôsledku toho, Akity v Spojených štátoch sa podstatne líšia od tých, ktoré sú v Japonsku - krajine pôvodu. Vyvinuli sa ako typ v Spojených štátoch, bez zmeny typu a charakteristiky od roku 1955. 
   V tomto ostro kontrastujú s Akitami v Japonsku, ktoré boli krížené s Matagi Akitami za účelom obnovy pôvodného plemena.

bottom of page